Akademia Dziedzictwa MCK 2008

Forum studentów Akademii Dziedzictwa

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2008-03-31 03:43:39

gustav

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 12
Punktów :   

Krakopolis ;)

To może nieśmiało (?) zacznę, żeby nie było tu tak pusto. Na wstępie zaznaczam, iż nie uzurpuję sobie absolutnie żadnej wiedzy z tematu, a jedynie osobiste przemyślenia (więc proszę nie bić). Zatem, projekt Akropolis, który dziś oglądaliśmy (przy całym szacunku dla Wyspiańskiego) jest według mnie lekko mówiąc kiczowaty, już nawet u samych podstaw. To zresztą pewnie nie pierwszy (nadal z całym szacunkiem) wybryk Wyspiańskiego w tą stronę. Jedna sprawa to naleciałości wynikające ze zmieniających się trendów, a inna zmieszanie wszystkich stylów w jednym czasie, w jednym krakowskim koktajlu, co szczególnie razi w przypadku obiektu tej skali. Inna kwestia to wkomponowanie architektury w otaczającą przestrzeń, kolejna to przyćmienie oryginalnego charakteru pałacu królewskiego i katedry - tych rzeczy nie widać na makiecie która sama w sobie może się wydawać atrakcyjna. Jeśli ktoś odwiedził niedawną wystawę "Teatr ogromny", w hallu głównym wyświetlana była projekcja, na której autorzy dokonali wkomponowania tegoż właśnie modelu w aktualne obrazki z Krakowa. Nigdy nie uważałem się za krakowską konserwę, a jednak oglądało mi się to dziwnie i z pewnym niesmakiem. W sumie liczyłem dziś na bardziej osobisty komentarz profesora, ale kilkukrotnie wybrnął politycznie mówiąc, iż projekt jest ciekawy - co jest prawdą, ale nie ma w tym cienia krytyki Ciekawe jakie jest Wasze zdanie.

Tak mnie to poświeżbiło, że zastanawiałem się dziś jak by tu wszechstronnie upamiętnić na jednej płycie dorobek muzyczny naszego kolorowego kraju. Chopin i Vader razem na jednym krążku? Jako intro Bogurodzica, a bonusowy ukryty kawałek - Rubik? (najlepiej, żeby bardzo głęboko ukryty...) ) No i w sumie sobie przypomniałem, powstała już kiedyś pewna płyta, coś na ten kształt - "Polovirus", tyle że to (przy całym kunszcie muzyków) ironiczna płyta była. To ja przepraszam Panie Stanisławie za moją ironię

Miłego korzystania z forum, a co złego to nie administrator

Offline

 

#2 2008-03-31 10:26:11

Ditta

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 5
Punktów :   

Re: Krakopolis ;)

Ja sądzę, że jednak to jest przede wszystkim ilustracja, jak myślano o udoskonaleniu zabytku wiek temu i w tych kategoriach należy to rozpatrywać, jaki ilustrację pewnego sposobu myślenia...

Natomiast jest w tym ciekawy element: otóż ten monumentalny front jest zwrócony w stronę rzeki - co nietypowe, bo u nas budownictwo na ogół "odwracało się" od rzeki.

Offline

 

#3 2008-03-31 15:52:02

dorotka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 2
Punktów :   

Re: Krakopolis ;)

Witam wszystkich!!!
Teraz moje skromne zdanie:
Nie sądzę, że pomysł Wyspiańskiego obrazuje sposób myślenia tamtych czasów, gdyby tak było to makieta ta nie zachowałaby się jedynie w fazie projektu, a raczej dążono by do jej realizacji.
To po prostu jeden z wizjonerskich, raczej absurdalnych pomysłów, ale takie rzeczy wybitnym jednostkom wybaczamy!!!
Choć muszę przyznać, może to moja nadinterpretacja, ale Wyspiański wyprzedził trochę czasy, w których przyszło mu żyć... nie mieliście wrażenia, że ten cały "Krakopolis" to trochę taka dzisiejsza Europa w miniaturze.... Zebranie w jednym miejscu obiektów na których spokojnie można by prowadzić zajęcia z historii architektury europejskiej
pozdrawiam

Offline

 

#4 2008-04-06 22:58:52

gustav

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 12
Punktów :   

Re: Krakopolis ;)

Heh, oczywiście Wyspiańskiemu wybaczamy, ale chyba tylko dlatego, że projekt nie doczekał się realizacji
Patrząc pod kątem podziału Riegla, na pewno idea Wyspiańskiego realizowała wartości użytkową, artystyczną i nowości - pod tym względem brawa za wizjonerstwo. Ale co z podstawową wartością upamiętniającą (nawet jeśli nie było zamiaru istotnej ingerencji w starą część Wawelu)? Wg. mnie zdeptana, i na pewno wielu już wtedy zdawało sobie z tego sprawę.

Szperałem w sieci, żeby zasięgnąć trochę informacji, i znalazłem taki oto wątek:
http://austro-wegry.info/tematy_500,30.htm
Widać do dziś sprawa budzi kontrowersje

I jeszcze jako uzupełnienie wątku wawelskiego (a'propos jednej z naszych lektur):
http://www.tygodnik.com.pl/numer/276123 … owicz.html

Co do budowania wzgl. rzeki - myślę że w tym wypadku nie mieli specjalnego wyboru, no chyba że odwróciliby całe wzgórze o jakieś 180st. Kto wie, może wiek, dwa i takie cuda będą na porządku dziennym:
http://www.dziedzictwo2008.pun.pl/viewtopic.php?id=6

Offline

 

#5 2008-04-06 23:03:52

gustav

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-11
Posty: 12
Punktów :   

Re: Krakopolis ;)

A, jeszcze a'propos Wyspiańskiego, bo wielu nie mieszka w Krakowie i nie widzi plakatów:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1345,wid,98 … omosc.html

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pixelarts.pun.pl www.animes.pun.pl www.narutowarsmax.pun.pl www.swiatxninja.pun.pl www.sonyericson.pun.pl